Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Chcesz pozyskać środki w 2023 roku? Przygotuj...

Centrum wiedzy

Chcesz pozyskać środki w 2023 roku? Przygotuj się już teraz!

24.08.2022

asf.jpg

            Wiele razy pisaliśmy o tym, że obecna sytuacja nie jest tak fatalna dla nowych i odnawiających swoją działalność przedsiębiorców (np. TUTAJ i TUTAJ), jak by się mogło wydawać. Okazuje się jednak, że nadchodzący rok kalendarzowy może przynieść bardzo wiele pozytywnych zmian. Procedury wnioskowania o środki mają być łatwiejsze. Nabory wniosków planuje się rozszerzyć na cały rok, a ich składanie ma zostać solidnie usprawnione. Rozwiązania ekonomiczne mają w długoterminowym rozrachunku promować wiele innowacyjnych działań. Rozszerzą się branże takie jak Odnawialne Źródła Energii (OZE lub potocznie Zielona Energia). Jednocześnie znane fundusze nie zostaną pokrzywdzone. W związku z tym, warto zakasać rękawy i przygotować się, by nie pozostać w tyle. Gdy do działania ruszy wiele osób, przebicie się na rynku będzie znacznie trudniejsze, niż w obecnym czasie niepokojów.

            Pierwszym i najważniejszym programem finansowania jakim warto się zainteresować są Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Rozpoczęty w 2021 roku, a mający potrwać aż do 2027, jest kontynuacją dobrze znanych programów innowacyjności, z czego ostatnim był Inteligentny Rozwój. Jest on skierowany do wielu podmiotów, ale najważniejszym z nich są oczywiście przedsiębiorstwa, a także ich konsorcja z ośrodkami nauki. Obecnie budżet tego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 7.9 miliarda euro (ok. 37 miliardów złotych). Te potężne zasoby mają być rozdysponowane nie tylko w ramach dotacji, ale również odpowiednich instrumentów finansowych, czy wsparcia gwarancyjnego. Beneficjenci mają zwyczajowo rozszerzać potencjał zaawansowanych technologii w polskim przemyśle. Jednakże warto zwrócić uwagę na ostatni punkt w opisie programu na stronie rządowej, który zakłada „transformację gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 i zielonych technologii”.

            Cztery założone przez program priorytety to:

  1. Wsparcie dla przedsiębiorstw
  2. Środowisko przyjazne innowacjom
  3. Zazielenienie przedsiębiorstw
  4. Pomoc techniczna

Wystarczy się przyjrzeć, by zauważyć, że na tle typowych zapisów, promowana jest gospodarka oparta o źródła odnawialne, wspierająca neutralność klimatyczną, niskoemisyjność i świadomość społeczną. To prawdziwa zachęta do pogłębienia tematu modernizacji przedsiębiorstw pod kątem ekologicznym, jak również rozważenia nowych inwestycji skierowanych pod tym kątem.

            Oczywiście może pojawić się zarzut – jak ten rzekomy trend odnosi się do niedawnej decyzji o obniżeniu wartości tzw. Zielonych certyfikatów? Decyzją Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nowy obowiązek OZE, tzn. na rok 2023 ma być znacząco niższy. Czy jest to zatem kolejna niespełniona obietnica i zmarnowany potencjał? Po pierwsze, obniżka obowiązku OZE jest mniejsza niż pierwotnie zakładano. Jego wysokość w rozporządzeniu została określona na 12 procent, a nie 10 procent, jak zakładała pierwotna propozycja. W porównaniu do poprzedniej wartości wynoszącej 18.5 procenta, to wciąż duży spadek, ale jednocześnie pokazuje to stanowisko rządu wobec odpowiedzi zainteresowanych. Po drugie, jest ona spowodowana panującym kryzysem na Ukrainie, który zbiera swoje żniwo po całej Europie, nie tylko w Polsce. Wraz ze stabilizacją sytuacji, kolejne korekty mogą być wyższe. Co za tym idzie, jakiekolwiek inwestycje w OZE staną się znacznie bardziej opłacalne. Będzie się tak działo bez względu na to, czy ktoś produkuje energię, czy tylko z niej korzysta, ze względu na wprowadzony obowiązek OZE. Ostatecznie nasz kraj chce podołać wymogom unijnym, a w związku z tym, nie pozostać drugi raz w tyle, w kwestii zielonej energii, która nie jest już tak bagatelizowana.

            Innym ciekawym kierunkiem są znane Fundusze Rozwoju Regionalnego (EFRR), a także Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Z tego drugiego skorzystać mają wybrane województwa:

- śląskie

- dolnośląskie

- małopolskie

- wielkopolskie

- lubelskie

- łódzkie

Dla istniejących i nowych przedsiębiorców to doskonała okazja do działania. Skorzystają na tym zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponownie, działanie to ma na celu przede wszystkim: naprawę środowiska, pozyskiwanie energii bez wpływu na środowisko, a także poprawę kwalifikacji pracowników. Dla nowych firm jest to zdecydowana pomoc w starcie. Istniejące firmy mogą skorzystać z przedsięwzięć przewidujących np. modernizację istniejących już instalacji wysokoemisyjnych. Mogą one także skorzystać z chwilowych obniżek obowiązku OZE, by przygotować się do egzystowania w dążeniu do neutralności klimatycznej. Ponadto, oznacza to możliwość dalszego pozyskiwania środków na siłę roboczą z innych krajów (link).

            Jak widać, rok 2023 będzie zatem ciekawy dla firm stawiających na innowacje. Zielona Energia jest kierunkiem przyszłościowym. Warto otworzyć się również na szeroko pojętą cyfryzację i internacjonalizację kadr pracowniczych. W jaki sposób przygotować się do tego procesu?

  1. Wykorzystać ciągły nabór wniosków. Widełki terminowe mają zniknąć. Od tej pory będzie można skorzystać z okazji lub dać sobie więcej czasu na dobre dopracowanie planu. To drugie jest szczególnie istotne przy szczegółowych modernizacjach, czy planowaniu nowych inwestycji. Nie warto jednak zwlekać.
  2. Utrzymywać korzystny kontakt z opiekunem projektu. Zmiany mają nastąpić również w koordynacji projektów pozyskujących finansowanie. Od tej pory przedsiębiorca będzie kontaktować się z jedną osobą. Można się zatem domyślić, że taki pracownik będzie ewaluowany z konkretnych wyników. Warto zadbać o to, by była to współpraca partnerska, dla wspólnej korzyści. Jednocześnie, ponownie, należy skorzystać z takiego ułatwienia.
  3. Rozważyć modułowość projektu. Innowacje będzie można podzielić na poszczególne etapy i zawrzeć je wszystkie w jednym planie inwestycyjnym. To ważne, gdyż pozwala nam na bardziej zoptymalizowany plan działania o logicznym związku przyczynowo-skutkowym.
  4. Monitorować rynek. Cały opisany proces i zmiany są obecnie wdrażane. Oznacza to, że jako nasz czytelnik, wiesz wcześniej. Trzymaj rękę na pulsie i korzystając z naszych narzędzi, bądź na czasie w kwestii preferencyjnych pożyczek, źródeł finansowania i programów. Ich znajomość, połączona z przygotowaniem z poprzednich punktów pozwoli ci na skuteczne dostosowanie się do budzących się trendów.

 

Podsumowując, rok 2023 może być czasem dużych zmian dla przedsiębiorców. I chociaż otaczająca nas rzeczywistość nie jest jeszcze idealna, to stanowi szansę dla zdeterminowanych przedsiębiorców. Wprawdzie w ogromie informacji i natłoku źródeł można się pogubić, jednakże dzięki przedstawionymi skrótowi i naszej wyszukiwarce finansowań, da się sobie z tym poradzić. Ponadto zachęcam do śledzenia bloga, na którym regularnie pojawiają się wpisy na temat panującej sytuacji dla przedsiębiorców mogących korzystać z preferencyjnego finansowania, szkoleń pracowniczych i tym podobnych udogodnień pochodzących z programów rządowych i unijnych.

 

 


Powrót