Co jest korzystniejsze jeśli chodzi o finansowanie rozwoju – kredyt bankowy czy preferencyjne pożyczki ze środków publicznych (unijnych lub samorządowych)?
11.02.2022
Co jest korzystniejsze jeśli chodzi o finansowanie rozwoju – kredyt bankowy czy preferencyjne pożyczki ze środków publicznych (unijnych lub samorządowych)?
Każdy przedsiębiorca zainteresowany rozwojem staje przed dylematem: w jaki sposób finansować rozwój - ze środków własnych, kredytu bankowego czy wparcia publicznego w postaci pożyczki? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W zależności od oczekiwania i sytuacji danego przedsiębiorcy można odpowiedzieć, że:
1. Finansowanie rozwoju przy wykorzystaniu środków własnych nie jest dobrym rozwiązaniem – po pierwsze wiele młodych firm ich nie posiada i reguluje zobowiązania na bieżąco, po drugie lepiej mieć pewien zasób środków własnych, by móc je wykorzystać gdy na rynku istnieje wiele przeszkód w dostępie do kapitałów zewnętrznych np. obecna pandemia, kryzys gospodarczy itp. czynniki.
2. Pożyczki unijne – to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś posiada zabezpieczenie w postaci nieruchomości i nie spieszy się, posiada dobre rozeznanie w rynku usług publicznych, umie zaprojektować projekcje finansowe i stworzyć profesjonalny biznesplan działania. Kolejną korzyścią jest oczywiście niskie oprocentowanie w porównaniu do oferty komercyjnej i możliwość aplikowania o takie środki w zasadzie od pierwszego dnia po uruchomieniu działalności gospodarczej – rozwiązanie może wydawać się idealne, jednak praktyka wielu firm ukazuje, że występują istotne ograniczenia w dostępie do takich środków i potrzeba wiele cierpliwości i umiejętności, by takie środki pozyskać
3. Kolejną możliwością jest pozyskanie kredytu bankowego (obrotowego lub inwestycyjnego) – chyba najbardziej znanego sposobu na finansowanie rozwoju lub inwestycji wśród firm. Finansowanie bankowe jest nieco droższe od pożyczek unijnych, jednak w wielu wypadkach przy spełnieniu określonych warunków można uzyskać dosyć atrakcyjne warunki, które nie są dostępne w ofercie związanej z pożyczkami unijnymi. Po pierwsze okres finansowania jest zazwyczaj 2 krotnie dłuższy niż w przypadku pożyczek, po drugie jest większa paleta dopuszczalnych zabezpieczeń takiego finansowania w postaci np. gwarancji de minimis, poręczeń kredytowych, zastawu rejestrowego, zabezpieczenia na wierzytelnościach z kontraktów, co praktycznie wykluczone jest w finansowaniu z tzw. pożyczek unijnych.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze finansowania?
Przede wszystkim dostępność środków jakimi dysponują instytucje finansujące:
- Środki własne – należy przede wszystkim mieć nadwyżki finansowe, by je wykorzystać i zdecydowanie lepiej nadwyżkę takich środków trzymać na nieprzewidzialne okoliczności,
- Środki unijne – występują okresowo, wbrew pozorom pozyskanie takiego finansowania jest dość skomplikowane i wymaga dużego profesjonalizmu i przy kwotach powyżej 100 tys. złotych wymaganym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości, proces decyzyjny dopuszcza możliwość wnioskowania dla młodych firm z historią działalności od 1 miesiąca działania, brak zaległości do US i ZUS oraz dobra wiarygodność w biurach informacji gospodarczej,
- Środki bankowe – przede wszystkim nie ma przestojów w posiadaniu kapitałów przez banki, kwoty są zdecydowanie wyższe niż przy pożyczkach unijnych, okres finansowania dłuższy, przy kredytach obrotowych podstawowym zabezpieczeniem jest gwarancja de minimis, większa elastyczność wydatkowania środków, podstawowym warunkiem jest posiadania odpowiedniego stażu firmy – zwykle minimum 24 miesiące istnienia, zdolności kredytowej i nie figurowaniu na liście branż wykluczonych z finansowania, brak zaległości do US i ZUS oraz dobra wiarygodność w biurach informacji gospodarczej.
Co więc wybrać? – przede wszystkim zdać się na profesjonalnych doradców, którzy zajmują się na co dzień pomocą w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i mają w tym temacie duże doświadczenia. Po pierwsze wykwalifikowani dorady przygotują profesjonalnie dokumentację wspólnie z przedsiębiorcą, ocenią na wstępie szanse na pozyskanie finansowania i pomogą wynegocjować optymalne warunki - sprawdź: https://www.pozyskajfinansowanie.pl/aktualnosci/preferencyjna-pozyczka-inwestycyjna-9.html Poniżej zamieszamy link do bepłatnego kalkulatora porównującego koszty finansowania unijnego i komercyjnego, jednak decyzja o wyborze finansowania powinna opierać się o rozeznanie takich brzegowych warunków jak:
- Możliwa kwota finansowania
- Koszty finansowania
- Okres możliwego finansowania
- Dostępność środków
- Prostota w rozliczeniu poniesionych nakładów finansowych przed instytucją finansująca
- Czas oczekiwania na decyzję
*dowiedz się więcej po dokonaniu rejestracji bezpłatnego konta na: https://www.pozyskajfinansowanie.pl/kalkulator-kosztow-finansowych/
Sprawdź też:
Powrót