Przedsiębiorstwo w dobie konfliktu pomiędzy Rosją, a Ukrainą
18.06.2022
Konflikty zbrojne od zarania dziejów źle wpływają na spekulacje finansowe, a przez to na interesy przeciętnego przedsiębiorcy. Wystarczy spojrzeć na sytuację walut w Europie Środkowo-Wschodniej od czasu rozpoczęcia tzw. „wojskowej operacji specjalnej”. I mowa tu nie tylko o krajach związanych konfliktem trwającym już od końcówki lutego 2022 roku, ale także państw ościennych, narażonych na jego pokłosie. Do tej grupy, należy niestety również Polska. W tak niepewnej sytuacji, wiele osób decyduje się szukać swojej przyszłości gdzie indziej. Jeszcze więcej młodych ludzi gotowych jest na wyjazd za granicę, również na stałe. Założenie własnego biznesu jest jeszcze trudniejsze. Czy sytuacja jest jednak aż tak fatalna jak ją malują media i społeczeństwo? Czy rynek jest obecnie aż tak niesprzyjający utworzeniu swojego planu na biznes? Czy należy liczyć się z utratą inwestycji w nadchodzących latach? Ten tekst postara się odpowiedzieć na te pytania.
Oczywiście nastrojów do paniki nigdy nie brakuje, jednakże uspokajamy - sytuacja wschodzących przedsiębiorstw jest znacznie lepsza niż miało to miejsce jeszcze dwa lata temu w dobie rozwijającej się pandemii COVID-19 (o analizie przyszłości w dobie pandemii przeczytasz tutaj). Przede wszystkim, warto zacząć od zejścia na ziemię i chłodnej analizy. Zachowanie zimnej krwi w stresującej sytuacji to chleb powszedni każdego, kto tworzy swój biznes. Pozycja Unii Europejskiej i NATO pozostaje silna i niewzruszona, co odbija się echem w prasy rosyjskiej. Gróźb i oskarżeń pod kątem naszego kraju nie brakuje, ale są one znacznie odleglejsze niż w przypadku Ukrainy, ze względu na wspomniane instytucje i umowy polityczne. Poza tym, Rosji daleko do zwycięstwa w pierwszej podjętej wojnie, a co dopiero szukania drugiej. Można więc z wysokim prawdopodobieństwem, a przez to z dużą dozą przekonania, stwierdzić, że szkody wyrządzone ze względu na fizyczny konflikt zbrojny, są dla Polski niegroźne.
Co zatem z namacalnymi kryzysami, będącymi pokłosiem wojennym? Cóż, nie można odmówić tragedii ludziom dotkniętym opisywaną tragedią. Jednakże można też zauważyć, że stanowi ona pewną szansę wspólnej korzyści. Ważnym czynnikiem dla wielu biznesów opartych na taniej sile roboczej zza wschodniej granicy Unii Europejskiej, był powszechny pobór na Ukrainie. Obniżył on opłacalność wielu inwestycji. Jednakże Polska przyjęła mnóstwo uciekinierów o ogromnym potencjale intelektualnym i potrzebie odnalezienia się w nowym miejscu. Okazuje się, że może to być ogromna szansa dla planów biznesowych, które jednocześnie zaniosą pomoc potrzebującym i szukającym zatrudnienia. Być może w sytuacji wspólnego kryzysu warto podjąć starania z obopólną korzyścią.
W jaki sposób możemy to zrobić? Przede wszystkim rząd oferuje obecnie (tzn. od marca 2022r.) uproszczoną i wspieraną procedurę zatrudnienia obywateli Ukrainy. Odbywa się to z pomocą tzw. Zielonej Linii, ale także we wsparciu urzędów pracy. Za zatrudnienie cudzoziemców nie przysługują wprawdzie żadne dotacje, gdyż mogłoby faworyzować to tych pracowników względem obywateli Polski. Jednakże oni sami otrzymują pomoc z zakwaterowaniem i szeregiem innych czynników, takich jak aklimatyzacja. Pozwala to uzyskać najlepszą możliwą kooperację na linii pracownik-pracodawca, oczywiście jak na zadane, ciężkie warunki.
Dużym problemem mogą wydawać się braki w kompetencjach ludzi, którzy podejmują zatrudnienie z konieczności. Jest to ważna kwestia. Jednakże, jako przedsiębiorcy możemy odpowiedzieć również na ten kłopot. Unia Europejska przeznacza duże środki na szkolenia personelu, fundując do 80% kosztów szkolenia pracownika w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania. Wnioski składa się w powiatowych urzędach pracy. Warto w związku z tym zauważyć, że jest to ta sama instytucja, która jest odpowiedzialna za działania opisane w poprzednim akapicie. Łatwo zatem o wypracowanie systemu sprzężenia zwrotnego traktującego o obu kwestiach.
W dobie sytuacji zza wschodniej granicy warto nie zapomnieć o licznych ofertach wsparcia finansowego. Instytucje takie jak Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) są świadome trudności wynikających z zaistniałego obrotu spraw i oferują pomoc ze środków unijnych czy krajowych. By rozeznać się w ofercie warto skorzystać z szybkiej wyszukiwarki, dostępnej na naszej stronie. To bardzo wygodna alternatywa dla znacznych, dodatkowych kosztów doradztwa finansowego.
Podsumowując, obecnemu roku nie brak wydarzeń, które można określić jako straszne i wprowadzające niepewność. Jednakże, jest on jednocześnie rokiem, w którym odradza się wiele dobrych pomysłów na biznes. Istnieje wiele płaszczyzn, na których można działać dzięki preferencyjnemu wsparciu finansowemu. W dodatku, działając w tych niepewnych czasach możemy znaleźć wielu wdzięcznych pracowników i jeszcze więcej klientów do zadowolenia. Ostatecznie, szkoda przepuszczać takiej okazji do dobrego.
By dostosować swój plan do obecnej sytuacji na świecie potrzeba wiele determinacji. Oferujemy ci profesjonalne wsparcie, sprawdź. Ponadto, możesz skorzystać ze wspomnianej wcześniej wyszukiwarki. Dzięki niej, w wygodny, a przede wszystkim optymalny sposób, rozeznasz się w obecnej sytuacji finansowania preferencyjnego.
Jeśli czujesz się na siłach, nie zapomnij odwiedzić naszych innych tekstów, które pomogą ci w pozyskaniu dodatkowego finansowania, a także poszerzą podstawową wiedzę.
Powrót