fbpx

Czasami nawet najlepszy pomysł na działalność gospodarczą i innowacyjne spojrzenie nie dadzą gwarancji osiągnięcia sukcesu, jeżeli brakuje Ci funduszy. Przekonało się o tym wielu właścicieli startupów, którzy przez brak wiedzy i pomysłów na pozyskanie finansowania, musieli przełknąć gorzką pigułkę niepowodzenia. Jednak zewnętrzne finansowanie startupów jest jak najbardziej możliwe i stanowi szansę dla wielu ambitnych, początkujących inwestorów.

Finansowanie startupów w Polsce

Istnieje kilka sposobów na finansowanie startupów z zewnątrz – warto poznać wszystkie metody, bo choć nie każda będzie dla Ciebie optymalna, szeroki wybór możliwości znacznie zwiększy Twoje szanse na realizację celów i rozwój swojego startupu.

Zewnętrzny inwestor

Pierwszym sposobem na finansowanie startupu może być znalezienie zewnętrznego, prywatnego inwestora, któremu spodoba się pomysł na startup i który wyłoży swoje pieniądze na rozwój biznesu. Niestety, szanse na znalezienie takiego inwestora nie są duże, a wśród popularnych funduszy inwestycyjnych, oferujących wsparcie dla młodych przedsiębiorców, bardzo wiele jest takich, które nie tylko nie pomogą, ale zaszkodzą w rozwoju startupu.

Venture Capital

Rodzaj inwestowania zewnętrznego, w którym inwestor zasila kapitał startupu w początkowej fazie jego rozwoju, poprzez objęcie jego akcji lub udziałów. Staje się więc współwłaścicielem startupu, w związku z czym należy liczyć się z tym, że zewnętrzny inwestor może ingerować w firmowe decyzje. Takimi inwestorami są zwykle agencje rządowe, przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne.

Anioły Biznesu

W tym wypadku mamy do czynienia z prywatnymi inwestorami, zwykle posiadającymi doświadczenie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Inwestują oni swoje pieniądze w startupy, które ich zdaniem mają szansę na rozwój i osiągnięcie sukcesu. Oczywiście w zamian za to oczekują udziałów w startupie. Anioł Biznesu tym różni się od Venture Capital, że inwestuje własne pieniądze (w przypadku VC mamy do czynienia ze środkami kapitałodawców, zgromadzonymi w profesjonalnym funduszu).

Dotacja z Urzędu Pracy

O dotacje na podjęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy, starać się mogą osoby bezrobotne (zarejestrowane w PUP), które nie posiadają działalności gospodarczej i nie otrzymały wcześniej żadnych bezzwrotnych środków publicznych na rozpoczęcie działalności. Niezbędne jest złożenie stosownego wniosku, który jest bardzo dokładnie analizowany – również pod kątem kwalifikacji zawodowych, doświadczenia czy oceny potencjału działalności. Czas rozpatrzenia wniosku to zwykle około 30 dni.

Kredyt bankowy

Kredyt bankowy to interesujący sposób na finansowanie startupów – z jednej strony umożliwia on pozyskanie wystarczających środków na rozpoczęcie działalności albo jej rozwój, a z drugiej nie trzeba obawiać się ingerencji w firmę osób z zewnątrz (inwestorów). Jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcom, interesować powinien Cię przede wszystkim kredyt obrotowy, który pozwoli na finansowanie bieżącej działalności. Niestety, trzeba liczyć się w takim wypadku z trudnościami w jego otrzymaniu – zwykle podstawowym wymogiem banku jest minimum roczna działalność.

Jeżeli natomiast Twój startup przynosi dochody, działa już od dłuższego czasu i jest perspektywiczny – Twoje szanse na kredyt bankowy (również długoterminowy) znacznie wzrastają.

Finansowanie startupu ze środków unijnych

Bardzo ciekawą alternatywą dla wielu młodych przedsiębiorców mogą okazać się dotacje unijne, w tym program JEREMIE, umożliwiający zaciągnięcie niskooprocentowanej pożyczki. Opcja ta jest dedykowana mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, a także startupom, które chcą się rozwijać, ale odmówiono im kredytu bankowego. Warunki, jakie trzeba spełnić są w tym wypadku dużo mniej wymagające, niż w przypadku banków – dlatego też JEREMIE jest również szansą dla niestabilnych startupów. Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie https://pozyczkiunijne.bgk.pl/

Jeżeli masz pytania i chcesz dowiedzieć się więcej o finansowaniu startupów – zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi ekspertami!