fbpx

Założenie i rozwój działalności gospodarczej to proces wymagający dużej inwestycji czasu i pieniędzy. Początkującym przedsiębiorcom trudno jest pozyskać kredyt bankowy, który pozwoliłoby im na zakup potrzebnego wyposażenia i rozwój firmy. Z pomocą przychodzą pożyczki unijne na start. Kto może z nich skorzystać i jak się o nie ubiegać?

Pożyczki unijne – dla kogo?

Pożyczka na start jest dla wielu przedsiębiorców najważniejszą pomocą finansową, pozwalającą rozwinąć ich firmom skrzydła. Bez dodatkowego wsparcia większość firm nie miałaby szans pojawić się na rynku, nie wspominając o walce z konkurencją i rozwoju. Pożyczki unijne to finansowanie łatwiejsze do otrzymania, niż kredyty bankowe, dzięki czemu jest pomocą osiągalną dla większości przedsiębiorców. Posiada niższe wymagania i korzystniejsze warunki spłaty, można więc z jej pomocą spełnić marzenie o własnej marce nawet w sytuacji, kiedy zaczyna się od zera.
Pożyczka unijna tego typu jest skierowana przede wszystkim do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców. Można się o nią starać od razu po zarejestrowaniu firmy – posiadanie własnej działalności jest głównym warunkiem.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc starać się o pożyczkę unijną?

Pożyczka na start to specjalne finansowanie przeznaczone dla osób, które chcą rozwinąć swoją firmę. Z tego względu wymagania stawiane pożyczkobiorcom są niższe, niż w przypadku zwykłych kredytów, biorą bowiem pod uwagę sytuację początkujących przedsiębiorców. Aby móc starać się o pomoc obejmującą pożyczkę unijną na rozwój działalności lub cele obrotowe dla firm, wystarczy:

  • posiadać zarejestrowaną w Polsce działalność gospodarczą,
  • mieć stały adres zamieszkania w Polsce,
  • posiadać zdolność kredytową, którą oblicza się na podstawie przewidywanych przychodów przedsiębiorstwa,
  • posiadać możliwość zabezpieczenia kredytu aktywami.

Nie można także figurować w rejestrze dłużników, prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę na start?

Pożyczki udzielane z funduszy unijnych są dostępne dla przedsiębiorców za sprawą wybranych funduszy pożyczkowych i poręczeniowych oraz banków. Portal PozyskajFinansowanie.pl pomaga przedsiębiorcom w łatwy sposób znaleźć oferty kredytów, które będą odpowiadały ich oczekiwaniom i pozwolą im rozwinąć swoją firmę na wielu płaszczyznach. Aby móc postarać się o finansowanie, wystarczy przejść kilka prostych kroków, podając najważniejsze informacje o swojej firmie i jej potrzebach. Dzięki portalowi wszystkie etapy można przejść online, co pozwala oszczędzić dużo czasu.

Pierwszym krokiem jest wybór miejsca inwestycji – w różnych regionach dostępne są różne oferty finansowania, dlatego miejsce prowadzenia działalności ma duże znaczenie. Na tym etapie należy także podać żądaną kwotę oraz wielkość zatrudnienia firmy, co również pozwoli na dobranie odpowiedniej do potrzeb oferty.

Drugi krok to przejrzenie dostępnych, wybranych dla danego zgłoszenia ofert. Są one indywidualnie dopasowane do potrzeb wynikających z formularza zgłoszeniowego, dlatego każdy przedsiębiorca powinien znaleźć odpowiadające jego oczekiwaniom finansowanie.

Na ostatnim etapie można uzyskać dostęp do raportu o pełnej ofercie kredytów, indywidualnie dopasowanej do danego zgłoszenia. Poprzez portal pozyskajfinansowanie.pl można aplikować do wybranych przez siebie funduszy pożyczkowych, co jest bardzo wygodną, ułatwiającą cały proces opcją.

Jakie warunki finansowe można otrzymać?

Pożyczka unijna to pomoc na korzystniejszych warunkach od komercyjnych kredytów, pozwalająca przedsiębiorcom na udany start na rynku bez dużych obciążeń finansowych na początku działalności. Warunki finansowe różnią się w zależności od wybranej oferty, proponowanej przez fundusze pożyczkowe. Dostępne opcje podzieliliśmy na trzy warianty:

  • Pożyczki na rozwój działalności – w ramach takiego finansowania można otrzymać do 2 mln zł z oprocentowaniem od 0,00 do 2,87%, z maksymalnym okresem spłaty do 15 lat,
  • Pożyczki na cele obrotowe – oferty tego typu umożliwiają pozyskanie do 600 tys. zł przy oprocentowaniu od 0,87% do 2,87% z okresem spłaty do 60 miesięcy,
  • Pożyczki inwestycyjno-obrotowe – dzięki nim można pozyskać do 5 mln zł z oprocentowaniem od 0,87% do 2,87% z okresem spłaty do 10 lat.