fbpx

JEREMIE to unijna inicjatywa wspomagająca przedsiębiorców. Firma, która nie może liczyć na kredyt w banku, może skorzystać z kredytu, pożyczki lub poręczenia w ramach wspólnotowe inicjatywy JEREMIE. Finansowanie może zostać przeznaczone na rozwój firmy: zakup maszyn, stworzenie nowych miejsc pracy, wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.

Czym jest JEREMIE?

JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) to inicjatywa, nazywana tez programem Unii Europejskiej, skierowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także do start-up’ów. Jest to bardzo atrakcyjna forma wsparcia, polegająca na udzielaniu kredytów, pożyczek i poręczeń dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swoją firmę, jednak nie mogą otrzymać kredytu w banku. W Polsce z pomocy JEREMIE można było korzystać w latach 2007 – 2013. Wtedy do programu przystąpiło 6 województw: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, łódzkie, mazowieckie. Obecnie aktywny jest projekt JEREMIE 2 – kontynuacja inicjatywy JEREMIE.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na pożyczki, kredyty bankowe zabezpieczenia poręczenia.

Kredyt JEREMIE – dla jakich firm?

Wsparcie JEREMIE to propozycja dla:
  • Start -upów, micro, małych i średnich przedsiębiorstw,
  • firm rozpoczynające swoją działalność,
  • firm, które nie posiadają historii kredytowej pozwalającej na udzielenie im klasycznego kredytu,
  • firm nie mających zabezpieczenia odpowiedniej wartości.

Pożyczka JEREMIE kierowana jest do przedsiębiorców, którzy nie posiadają odpowiedniej ilości środków własnych potrzebnych na realizację zamierzonych planów dotyczących rozwoju firmy. Firma musi być zarejestrowana w województwie, które przystąpiło do inicjatywy JEREMIE. Ponadto, roczny obrót firmy nie może być wyższy niż 50 mln euro. Firma może zatrudniać od 1 do 250 pracowników.

Inicjatywa JEREMIE ma szczególne znacznie dla start-upów mających niestabilną pozycję na starcie. Duże ryzyko przedsięwzięcia sprawia, że nie mają możliwości otrzymania kredytu. Kredyty i pożyczki JEREMIE dają możliwość na pełen rozwój i podbicie rynku.

JEREMIE – pożyczka, która może zmienić firmę

Pożyczka JEREMIE może zostać wykorzystana na wiele projektów firmowych. Przedsiębiorca może wykorzystać kredyt JEREMIE na:

  • wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych,
  • zmianę procesu produkcyjnego,
  • zakup maszyn, sprzętu produkcyjnego,
  • rozszerzenie działalności,
  • finansowanie podstawowej działalności firmy,
  • finansowanie nowych projektów.

Przedsiębiorca nie może przeznaczyć pożyczki JEREMIE  na pokrycie bieżących kosztów wynikających z prowadzenia działalności, spłatę innych kredytów i zobowiązań publiczno-prawnych. Nie może przeznaczyć jej także na cele konsumpcyjne. 

Wysokości pożyczki JEREMIE i czas spłaty

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o kredyty i pożyczki JEREMIE  w wysokości od 250 do 2,5 mln zł z oprocentowaniem do 2 proc. Oprócz pożyczek unijnych występują zabezpieczenia w postaci tzw. poręczeń funduszy poręczeniowych. Ich wartość różni się w zależności od województwa, może jednak wynosić do 60, a nawet do 80 procent kwoty kredytu.

Zabezpieczenie spłaty

Zabezpieczenie spłaty zależy od wysokości udzielonego kredytu. Jeżeli pożyczka unijna jest niższa niż 20 tys. zł, istnieje możliwość zabezpieczenia poprzez weksel własny. Jeżeli jednak kwota jest wyższa, wymagane jest dodatkowe poręcznie, m.in: hipoteka na nieruchomość, poręczenia osób trzecich, depozyty gwarancyjne i inne.

Jeżeli spełniasz warunki umożliwiające otrzymanie wsparcia JEREMIE, złóż odpowiedni wniosek. Dofinansowanie może sprawić, że Twoje przedsiębiorstwo wkroczy na zupełnie inny poziom!